Friday, February 10, 2017

Ott Tänak – Martin Järveoja lõpetasid Rootsi MM-ralli reedese võistluspäeva kolmandal kohal

Tänak - Järveoja lõpetasid reedse võistluspäeva suurepärasel kolmandal kohal

Neljapäeva õhtul alanud Rootsi MM-ralli jätkus reede varahommikul. Võistlejaid ootas ees seitse lumist ja jäist kiiruskatset, kogupikkuses 145,65 km.
Hooaja ainsa talveralli esimese täispika tööpäeva avakatsena ootas võistlejaid 18,47 km pikkuse Röjdeni esimene läbimine.
Katse võitsid Hyundai sõitjad Thierry Neuville – Nicolas Gilsoul (Hyundai i20 Coupe WRC), kes ka uuteks ralli liidriteks tõusid. Katse teise aja said Citroeni sõitjad Kris Meeke – Paul Nagle (Citroen C3 WRC), kes jäid Hyundai sõitjatest kahe sekundi kaugusele. Katse kolmandat aega näitasid Eesti rallifännide rõõmuks Ott Tänak – Martin Järveoja (Ford Fiesta WRC´17), kes üldarvestuses tõusid teisele kohale ja jäid liidritest maha kolme sekundiga. Võistluspäeva liidrina alustanud Jari-Matti Latvala – Miikka Anttila (Toyota Yaris WRC) said ralli esimesel pikemal katsel kirja neljanda aja (+4,6) ning kukkusid ka üldarvestuses samale positsioonile.

Päeva teise katsena sõideti Hof-Finnskog kiiruskatse, mida pole varem Rootsi MM-ralli raames sõidetud. Teise järjestikuse katse võidu võttis Neuville, kes edestas Latvalat 0,6 ja Craig Breen – Scott Martinit (Citroen C3 WRC) 2,3 sekundiga. Tänak sai päeva teiselt katselt kirja üheksanda katseaja (+8,7). Suure kaotuse põhjuseks oli sarnaselt Monte-Carlo ralliga taaskord streikiv käigukast, mis kippus ise endale sobilike käike valivat. Üldarvestuses kukkus eestlane neli kohta ja jätkas kuuendana.

Enne hoolduspausi sõideti Svullrya kiiruskatse, mis võrreldes eelmise aastaga läbiti vastassuunas. Ralli teise katsevõidu võttis Toyotale ja enda nimele Latvala, kes ka ise taas ralli liidriks tõusis. Teiseks kukkunud Neuville kaotas soomlasele 8,5 sekundiga ning jäi nüüd ise liidrist maha 3,9 sekundiga. Päeva esimese TOP3 katseaja sõitsid välja Sebastien Ogier – Julien Ingrassia (Ford Fiesta WRC´17), kes jäid Latvala – Anntilast maha 9,6 sekundiga. Jätkuvat käigukasti probleemiga võidelnud Tänak – Järveoja said katselt kirja neljanda aja (+12,9) ja jätkasid üldarvestuses viiendal kohal (+20,0).

Peale hoolduspausi jätkus ralli  Röjden katse korduvläbimisega. Alanud lumesajus näitas kõige paremat aega Neuville, kes Latvala taas esikohalt teiseks tõrjus ja ise soomlase ees 3,8 sekundilise eduga ralli liidrikoha võttis. Katse teise aja said Hyundai sõitjad Hayden Paddon – John Kennard (Hyundai i20 Coupe WRC), kes jäid meeskonnakaaslastest maha 4,1 sekundiga. Sarnaselt katse esimese läbimisega näitasid katse kolmandat aega Tänak – Järveoja, kes jäid Hyundai sõitjatest maha 7,4 sekundiga. Kokkuvõttes tõusid eestlased kaks kohta ning jätkasid nüüd kolmandana (+23,5).
Katsel jäid rajaäärde üheksandat kohta hoidnud Toyota sõitjad Juho Hänninen – Kaj Lindström  (Toyota Yaris WRC), kes sõitsid teelt väljasõidu järel vastu puud ning katkestasid.

Hooldusest hilinemis tõttu, mille põhjustas käigukasti vahetamine, said 50 sekundit trahvi Mads Østberg - Ola Fløene (Ford Fiesta RS WRC´17). Lisaks sellele elasid norrakad viiendal katsel üle hirmutava hetke, kui nende Fiesta WRC-l tuli kuuenda käigu hoo pealt ära tagumine spoiler, mille järel oli väga raske autot kontrolli alla saada.

Hof-Finnskog katse teise läbimise võitsid Neuville – Gilsoul, kellele see oli päeva neljandaks katsevõiduks. Katse teine aega Latvalale (+2,3) ja kolmas Paddonile (+3,8). Tänak – Järveojale päeva viiendalt katselt viies aega (+5,1).

Päeva eelviimase katsena sõideti Svullrya teine läbimine, mille ülivõimsa võidu võttis ralli liider Neuville. Belglane edestas katsel Meeke 11,8 ja Ogieri 16,4 sekundiga. Tänak sai päeva pikima katse teiselt läbimiselt kirja kuuenda aja ning kaotas katsevõidu võtnud Neuvillele 21,8 sekundiga.
Kokkuvõttes kukkusid eestlased viiendaks, kellest läksid mööda Meeke – Nagle ja Ogier – Ingrassia.

Päeva viimase katsena sõideti 16,43 km pikkune Torsby kiiruskatse, mille kõigi Rootsis rajaääres olnud Eesti rallifännide rõõmuks võitsid Ott Tänak – Martin Järveoja. Ralli esimese katsevõidu võtnud eestlased edestasid Neuville – Gilsouli 0,7 ja Latvala – Anttilat 4,8 sekundiga. Viimasele katsele selge eesmärgiga startinud Tänak realiseeris oma plaani 100% ning võttis eelneval katsel kaotaud kaks kohta tagasi ning lõpetas Rootsi MM-ralli kõige pikema võistluspäeva kolmandana.

„Kolmas koht esimese päeva lõpuks. Ausalt öeldes on päris julm töö sellisel rallil eest startida ja teed puhasta, aga kindlasti palju positiivset kogemust ja viimase katse väikese surumisega suutsime veel kaks kohta ka tõusta, et homseks igati hea stardikoht. Veel tahaks öelda suured tänud Eesti fännide armeele, tunne on nagu sõidaks kodurallit,“ võttis Tänak Rootsi ralli reedese võistluspäeva kokku.

Laupäevastele katsetele lähevad liidrina vastu Thierry Neuville – Nicolas Gilsoul, kelle edu Jari-Matti Latvala – Miikka Anttila ees on 28,1 ja Ott Tänak – Martin Järveoja ees 49,7 sekundit.
Laupäevastele katsetele starditakse reedese võistluspäeva TOP10 pööratud järjestuses, Tänak – Järveoja saavad rajale üheksanda võistluspaarina.

Laupäeval ootab võistlejaid ees seitse kiiruskatset, kogupikkuses 125,38 km.
Võistluspäeva avab 31,60 km pikkune Knon kiirustkatse, mida osaliselt sõideti viimati 2003. aasta Rootsi MM-rallil. Päeva kolmanda katsena sõidetakse Vargåsen katse, millel nii sõitjaid, kui fänne ees ootamas kuulus Colin´s Crest hüpe. Võistluspäeva lõpetab Hagforsi staadionikatse.